Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie Roztoczańskim

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu Środkowym. Na wzgórzu od niedawna stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. 

Krasnobród

Krasnobród to miasto w województwie lubelskim, leżące nad Wieprzem, na obrzeżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Krasnobród nazywany bywa “sercem Roztocza”. Rozbudowana baza noclegowa, zbiornik wodny w centrum, zabytki architektury oraz szlaki turystyczne zachęcają spędzenia w tym malowniczym zakątku letniego wypoczynku.

Górecko Kościelne

Aleja Dębów w Górecku Kościelnym to jedno z piękniejszych miejsc Roztocza. Monumentalne dęby królują nad miejscowością.

Górecko Kościelne leży w Puszczy Solskiej, w Roztoczańskim Parku Narodowym tuż obok rezerwatu Szum. Znajduje się tutaj piękny kościół, ogromny cmentarz, wspaniałe kapliczki oraz przepiękna aleja dębów.

Szumy na Tanwi

Szumy to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego Tanwi. Aby je zobaczyć trzeba przejechać około 2,2 km od centrum w kierunku Skwarek. Tanew jest bardzo malowniczą w swym biegu rzeką Polski wijącą się w południowo-wschodniej części kraju, w dorzeczu Wisły. Jej długość to 113 km, zaś powierzchnia zlewni wynosi 2,339 km2.

Rezerwat "Czartowe Pole"

Do rezerwatu „Czartowe Pole” prowadzi znakowana ścieżka przyrodnicza (2 km, znaki niebieskie). Rezerwat został utworzony 21 VII 1958 r. Zajmuje powierzchnię 63,71 ha, w tym ochronie ścisłej podlega 26,66 ha. Rezerwat jest położony na wysokości 230 – 240 m n.p.m. Z przyrodniczego punktu widzenia szczególnie interesująca jest płd.-zach. część rezerwatu, obejmująca dalszy bieg rzeki. Nazwa „Czartowe Pole” wzięła się z legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” i odnosi się do śródleśnej Polany.

Chrząszcz w Szczebrzeszynie

U podnóża Góry Zamkowej w Szczebrzeszynie, przy ulicy Klukowskiego, stanęła w 2002 roku ciekawa drewniana rzeźba przedstawiająca chrząszcza. Nawiązuje ona oczywiście do słynnego wierszyka Jana Brzechwy zaczynającego się słowami “W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

Zwierzyniec

Zwierzyniec to niewielkie, pięknie położone miasteczko w województwie lubelskim, 30 km od Zamościa i około 95 km od Lublina. Zwierzyniec to serce Roztocza, pełne zieleni, a dodatkowo oczy cieszą liczne zabytki, szczególnie pozostałych po Ordynacji Zamojskiej. 

Hodowla Konika Polskiego

Koniki polskie są jedyną rasą koni prymitywnych w Polsce. Są one potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus. Hodowla zachowawcza konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowymprowadzona jest w warunkach zbliżonych do naturalnych, na obszarze wydzielonym w okolicy stawów “Echo” oraz w warunkach stajennych we Floriance.